
Książka w ‘Pardon, To Tu’
“Buntownicy i Twardziele. Dylan, Cash i legenda poetów-tekściarzy”
Śr. 26.11.2014, godz. 19:00, wstęp wolny!
Jest to dla nas wielki zaszczyt, że bedziemy gościć w Pardon, To Tu jedno z naszych ulubionych wydawnictw – Wydawnictwo Czarne oraz tygodnik Kultura Liberalna. Już nie tylko w postaci książek na półkach, ale spotkania i rozmowy o nich. Temat jest nam sczególnie bliski bo dotyczy muzyki!
Lubimy ich. Nawet gdy nie odpowiada nam kozi tembr głosu Dylana lub prosta melodia country w piosenkach Casha. To szczerzy faceci, opowiadający bez ściemy o tym, co oznacza bunt, bezkompromisowość i postępowanie w zgodzie z własnym sumieniem. Dylan i Cash wcielają mit Ameryki, który wszyscy kochamy – kraju prostych ludzi i prostych przyjemności, codziennej harówki, która pozwala poczuć się niezależnym i wolnym, obyczajowej rewolucji i nieograniczonych możliwości. Nie byłoby jednak takiego Dylana i takiego Casha gdyby ich muzyce nie towarzyszyły słowa, które w literacki sposób mówią o tym doświadczeniu. Czy Dylan, Cash i inni amerykańscy songwriterzy powinni zatem trafić do leksykonów literatury? Czemu nie.
O śpiewających buntownikach i piszących teksty kowbojach, o tym, dlaczego miłośnicy Dylana i Casha słuchają również Wysockiego i dlaczego Dylan powinien dostać Nobla porozmawiamy z Małgorzatą Büthner-Zawadzką, Szymonem Kloską i Marcinem Sendeckim. Rozmowa toczyć się będzie głównie wokół książek Bob Dylan “Kroniki” w przekładzie Marcina Szustera i Johnny Cash “Autobiografia” w przekładzie Adama Pluszki.
Spotkanie poprowadzą Justyna Czechowska i Piotr Kieżun
Organizatorzy: Kultura Liberalna , Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Partner: Wydawnictwo Czarne
Małgorzata Büthner-Zawadzka – doktor nauk humanistycznych, autorka książki „Warszawa w oczach pisarek” zawodowo związana z mediami. Lubi jeździć na koncerty. Publikowała w „Lampie” i Popupmusic.pl. Mieszka w Warszawie.
Szymon Kloska – ojciec trzech córek, urzędnik (w Instytucie Książki), publicysta (w „Bluszczu”), recenzent (w TVP i RMF Classic). Razem z Tomaszem Pindlem prowadzi subiektywny blog poczytane.blog.onet.pl o książkach. Jak sam mówi: czyta kilka książek jednocześnie, nie używa zakładek, nie robi notatek, nie uznaje podziałów wewnątrzliterackich. Mieszka w Brodłach pod Krakowem.
Marcin Sendecki – poeta, recenzent literacki, redaktor. Wydał dotąd dziesięć książek i arkuszy poetyckich – ostatnio „Pół” (2010, nominacja do Silesiusa i nagrody TVP Kultura). Tłumaczył poematy Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera, współredagował dwie antologie poezji kryminalnych: „Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler” (1997) oraz „Żegnaj, laleczko. Wiersze noir” (2010). Mieszka w Warszawie.
Wstęp wolny!